רייזר לכרטיס מסך

כרטיס רייזר לכרטיס מסך (Riser) הוא בעצם סוג של כבל מאריך המשמש למיקום כרטיס המסך רחוק יותר מלוח האם. הסיבה לשימוש היא כשאין מספיק מקום בלוח אם או כשרוצים לרווח בין הכרטיסים כדי למנוע חימום יתר. לאחרונה צברו הרייזרים פופולאריות גדולה בעקבות העלייה בביקוש לציוד כרייה. ריכזנו כמה דוגמאות לרייזרים וציוד נוסף הדרוש לכרייה. 

Riser cable מחיר

 המחיר של רייזר לכרטיס מסך עשוי לנוע בין 30-100 שקלים, תלוי היכן קונים ובאיזה סוג בדיוק מדובר. צירפנו כאן לינק לקנייה של רייזר יחיד וסט של שישה.

רייזר לכרטיס מסך – אזהרות

שימוש במאריך pci express (רייזר), צריך להיעשות בזהירות.

– העצה הכי חשובה שתקבלו בנושא הזה היא לזרוק את כבל ה-SATA שמגיע לעתים עם הרייזר לפח ברגע שפותחים את האריזה.
שימוש לא נכון עלול לגרום לשריפה של חלקים מהריג שלכם ואפילו לשריפה בבית. 
מתחילים רבים בתחום מחברים את הרייזר לחיבור ה-SATA בלוח האם ללא ידיעה כי זה מיותר ומסוכן. החיבורים שצריכים להתבצע הם ל-PCI (כרטיס מסך), לספק הכח מהרייזר ולספק הכח מכרטיס המסך. כבל ה-SATA לא צריך להיות חלק מזה.

– אזהרה נוספת היא בדבר מיקום החלקים. את הריג כדאי להניח במקום מאוורר עם זרימת אוויר טובה. בנוסף, יש לתכנן את הריג כך שיהיה מרווח בין כרטיס לכרטיס והכרטיסים יהיו יציבים ולא יהיה סיכוי לנפילה.

– חשוב מאד לוודא שהחשמל בבית מתאים לצריכת החשמל הדרושה.

– ספק הכח צריך להתאים לכרטיסי המסך וגם לשאר החלקים.

– עוד נקודה חשובה בנוגע לספק הכח – במידה ויש יותר מאחד, לא מומלץ לחבר לשני ספקים שונים את אותו החלק. יש מקרים בהם זה יכול לעבוד אבל זה דורש התאמות מסוימות. בכל מקרה, מומלץ שלא. 

ציוד נוסף לכרייה

בנוסף לרייזרים, ספק כח ולוח אם, יש עוד הרבה ציוד נדרש.
למשל, המסגרת עצמה שעליה נעמיד את החלקים. ניתן לבנות מסגרת לבד או לרכוש אחת.

תצטרכו גם מעבדקירורהארד דיסקזכרון, מסך וכמובן, כרטיסי מסך.

האם כריית מטבעות קריפטו משתלמת?

מדובר בשאלה מורכבת. ההשקעה הנדרשת לכרייה היא לא קטנה, ועד שמגיעים לשלב בו כיסינו את ההשקעה עוברים כמה חודשים טובים. ביולי הקרוב (2021) מגיע עדכון לאתריום (EIP 1599). עדכון זה עלול הוריד את רווחי הכרייה בכ-50%.  העדכון התרחש בסוף באוגוסט. נראה שהעדכון השפיע על רווחיות הכרייה אך לא ברמה משמעותית מידי. עדיין, לקראת השנה הבאה צפוי העדכון הגדול שעשוי להפוך את הכרייה של אתריום ללא משתלמת או אפילו לא קיימת. אמנם זה לא ידוע בצורה וודאית, אך כדאי לבצע את ההשקעה בצורה מחושבת ולהבין שהתפוקה שקיימת היום לא בטוח תשאר זהה בעוד כחצי שנה. אתריום הוא המטבע העיקרי שמבוצעת לו כרייה אך לא היחיד. ייתכן ואם כריית אתריום תהפוך ללא משתלמת כדאי יהיה לעבור לכריית מטבעות אחרים, כמו למשל המטבעות האלה.

 אם אתם מחפשים לסחור במטבעות מבוזרים, הכנו מדריך לקניית קריפטו בארץ